Důsledky brexitu ohrožují ekologické závazky Británie i její energetickou bezpečnost

  • 15.09.2016Dalším aspektem problému je skutečnost, že spotřeba primární energie se v Británii z přibližně 70 procent opírá o ropu a zemní plyn, jehož domácí produkce klesá, a tím rostou nároky na dovoz. 

Ale poté, kdy těsná většina voličů v červnu rozhodla o odchodu Británie z Evropské unie, to všechno nejspíš bude jinak. Vyvstala otázka, zda ostrovní ekonomika bude moci zachovat dosavadní energetické vazby se zeměmi Evropské unie.

     "Bude-li naše energetická bezpečnost ohrožena, nezbude nic jiného, než životnost uhelných elektráren, které se nyní podílejí na celkové výrobě proudu skoro čtvrtinou, výrazně prodloužit," míní Alex Harrison z londýnské poradenské firmy Hogan Lovells. Upozorňuje, že Británie se po odchodu z EU nebude moci podílet na vytváření pravidel, jimiž se řídí evropský trh s energií. "Z toho pro nás plyne značná nevýhoda a také potenciální riziko pro spolehlivé zásobování energií," varuje Paul Dorfman z Ústavu energetiky při londýnské University College. 

Předchozí vláda se dohodla s francouzským koncernem EdF, že ve spolupráci s čínskými investory postaví na jihozápadním pobřeží Anglie novou jadernou elektrárnu označovanou jako Hinkley Point C s instalovaným výkonem 3200 megawattů. Jde o investici ve výši 18 miliard liber (v přepočtu 574 miliard korun), z toho by měli čínští partneři financovat zhruba třetinu. Jenže britská premiérka Theresa Mayová, kterou do funkce vynesl brexit, nečekaně rozhodla, že její vláda musí projekt Hinkley Point C ještě důkladně posoudit. Zpochybněn je zejména Contract for Difference (CfD), tedy doplácení rozdílu mezi tržní cenou elektřiny a cenou nezbytnou pro zajištění návratnosti investice. Podle kritiků projektu Hinkley Point C je ale CfD příliš drahé řešení.

Zdroj: JLM
http://www.bloomberg.com/news/articles/2016-08-22/brexit-worsens-u-k-energy-supply-risk-as-coal-retirement-looms
http://www.bloomberg.com/news/articles/2016-07-18/north-sea-field-shutdowns-to-climb-as-brexit-deepens-oil-gloom
http://www.energy-uk.org.uk/energy-industry/electricity-generation.html


Časopis Energetika

"Odborný měsíčník pro elektrárenství, teplárenství a užití energie. "

Vychází od roku 1951.

Časopis ENERGETIKA spolupracuje s předními specialisty z oblasti energetiky, s vysokými školami, výzkumnými ústavy a dalšími institucemi.

Je ideálním prostředkem pro prezentaci nových myšlenek, výrobků a řešení, neboť oslovuje instituce, výrobní firmy a další společnosti nejen v České republice, ale i na Slovensku, kam je rovněž distribuován.
Odebírají ho také některé zahraniční firmy, instituce a knihovny, např. v Německu, Rakousku, USA, Francii nebo Nizozemsku.