preview

RJM International wins its first Queen’s Award – the Queen’s Award for Enterprise: Innovation 2017

 • 02.05.2017

RJM International, the Winchester–based provider of emissions reduction solutions and equipment to the power generation and large combustion plant sectors, announces today that Her Majesty The Queen has approved the Prime Minister’s recommendation that it should receive a Queen’s Award for Enterprise in the Innovation category this year. The Award is being conferred, Friday 21st April 2017, Her Majesty’s birthday.

Číst více


preview

Středoškolský závod RC modelů s vodíkovým pohonem vyhrál tým SOŠ Třineckých železáren

 • 11.04.2017

3. ročník soutěže Hydrogen Horizon Automotive Challenge (H2AC), jejíž tuzemské finále se konalo 8. dubna v areálu Kampusu Dejvice, zná svého vítěze. Stal se jím tým Střední odborné školy Třineckých železáren, který v šestihodinovém vytrvalostním závodě dálkově ovládaných modelů aut s hybridním vodíkovým pohonem porazil devatenáct družstev středoškoláků z celé ČR.

Číst více


preview

Středoškolský závod RC modelů s vodíkovým pohonem se pojede v areálu technických univerzit

 • 24.03.2017

3. ročník soutěže Hydrogen Horizon Automotive Challenge (H2AC) se blíží do finále. Dvacet zúčastněných týmů středoškolských studentů se 8. dubna utká v šestihodinovém vytrvalostním závodě dálkově ovládaných modelů aut s hybridním vodíkovým pohonem, který se letos odehraje v prestižním vysokoškolském prostředí.

Číst více


preview

Zařízení pro vyvážení kontejnerů s použitým palivem v jaderné elektrrně Flamanville

 • 07.03.2017

Společnost Electricité de France (EDF) zadala společnosti ŠKODA JS vypracování konstrukčního řešení, zajištění jakosti, výrobu a montáž zařízení pro správu kontejnerů s vyhořelým palivem v budoucí elektrárně EPR 1600 MW ve Flamanville . Z Reaktorové haly společnosti ŠKODA JS byla nyní přepravena do Francie největší část tohoto zařízení a byla zahájena jeho instalace. Zařízení zajišťuje celý proces vyvážení kontejneru s použitým jaderným palivem, tedy od jeho přepravy na místo přes naložení vyhořelého paliva až po vyvezení kontejneru.

Číst více


preview

Vodní elektrárna Střekov vyrobila vloni téměř 90 GWh ekologicky čisté energie

 • 06.03.2017

Více než dvě miliardy kWh elektřiny vyrobily vloni vodní elektrárny Skupiny ČEZ. Bylo to o čtyři procenta více, než v roce 2015. Prim ve výrobě tradičně hrála trojice přečerpávacích elektráren Dlouhé stráně I, Dalešice a Štěchovice II. Svou nemalou trochou do mlýna ovšem přispěla i severočeská vodní elektrárna Střekov.

Číst více


preview

ŠKODA JS získala významné ocenění za inovaci

 • 13.02.2017

ŠKODA JS a.s. získala ocenění za inovaci v mezinárodní soutěži Quality Innovation Award 2016, kterou organizovala Finská společnost pro kvalitu. V kategorii Business Innovations - velkých společností zvítězila se zařízením pro vyjmutí, transport a likvidaci čidel neutronového toku a termočlánků z reaktorů typu VVER 1000. Slouží k vyjímání a likvidaci čidel vnitroreaktorového měření z bloku ochranných trub reaktoru po dosažení provozní životnosti těchto čidel.

Číst více


preview

TVEL vstupuje na evropský trh s titanem

 • 20.01.2017

Výsledkem spolupráce ruských společností TVEL a Čepeckij mechaničeskij zavod (ČMZ) je první smlouva na dodávky většího množství titanu evropskému zákazníkovi. Smlouva byla podepsána na pět let a její hodnota přesahuje 30 mln eur (810 mln. Kč). Obě společnosti patří do struktury ruské korporace pro atomovou energii Rosatom.

Číst více


preview

Infotherma v místě, kde je jí nejvíce potřeba.

 • 20.01.2017

Zveme Vás na veletrh NFOTHERMA 2017, vytápění, úspory energií a smysluplné využívání obnovitelných zdrojů.

Číst více


preview

Nové české PST transformátory regulují toky elektrické energie z Německa

 • 20.01.2017

Provozovatel české přenosové soustavy, společnost ČEPS, uvedl v rozvodně Hradec u Kadaně do provozu dva ze čtyř PST transformátorů (Phase Shifting Transformers). Spuštěny byly ve dvou fázích – na začátku ledna a minulý týden v pátek. Na jedné ze dvou propojovacích linek s východní částí Německa tak mohou od 13. ledna dispečeři lépe regulovat toky elektrické energie a udržovat je v bezpečných mezích. Spuštění obdobných strojů v rozvodně Röhrsdorf předpokládá tamní provozovatel přenosové soustavy, společnost 50Hertz, ve druhé polovině letošního roku.

Číst více


preview

Nejlepší ekologické projekty roku 2016: Včelí úl, pouštní studna i fotbalová osvěta

 • 18.01.2017

Celosvětově uznávaná soutěž Energy Globe Award už dlouhá léta oceňuje ty nejlepší nápady z oblasti ekologie. V loňském roce ohromily svět projekty pouštní studny, solární školy nebo ekologického fotbalu. Projekty mají svou obdobu i v Česku, kde má soutěž pod taktovkou společnosti E.ON již osmiletou tradici.

Číst více


preview

500. robotická buňka FlexArc® od ABB Robotika zamířila do Španělska

 • 11.01.2017

Evropské Aplikační centrum svařování a dělení materiálu jednotky ABB Robotika v České republice vyrobilo pětistou robotickou buňku FlexArc. Koncem roku proběhla v Aplikačním centru svařování a dělení materiálu ABB Robotika v Ostravě významná událost – její prostory opustila pětistá robotická buňka pro obloukové svařování FlexArc a zamířila do Španělska. Robotická buňka bude zajišťovat masovou produkci svařování dílů pro automobilový průmysl v nepřetržitém provozu.

Číst více


preview

Jedno velké téma pro dva různé veletrhy 12. ročník veletrhu MODERNÍ VYTÁPĚNÍ 2017 se bude konat souběžně s veletrhem DŘEVOSTAVBY 2017

 • 01.12.2016

Oba dva veletrhy se konají souběžně na Výstavišti Praha – Holešovice v termínu 2. – 5. 2. 2017. Možná se zeptáte, čím by vás tyto každoročně probíhající akce mohly letos překvapit? Co se za rok tak asi může změnit, když víme, že vývoj v oblasti konstrukcí topidel či dřevostaveb neprobíhá ze dne na den? Přelomné novinky tak ani v jedné oblasti nemůžeme čekat každý měsíc. Nebo snad ano? A proč oba veletrhy vlastně „spojujeme“?

Číst více


preview

První Cenu ABB za výzkum na počest Hubertuse von Gruenberga získal Dr. Jef Beerten

 • 27.10.2016

Doktor Jef Beerten z Katolické univerzity v Leuvenu získal grant ve výši 300 000 USD na následující tři roky na probíhající výzkum v oblasti energetických technologií.

Číst více


preview

Slavnostní otevření Polygonu fotovoltaických systémů a představení motivačního programu Prokopa Diviše

 • 26.10.2016

V pátek 21. 10. 2016 byl na Střední škole – centru technické přípravy technickohospodářské v Praze slavnostně otevřen Polygon fotovoltaických systémů pro výuku v rámci decentralizované energetiky. Slavnostního zahájení začlenění polygonu do výuky se zúčastnili mimo jiné i člen představenstva ČEZ Distribuce, a. s., Ing. Pavel Šolc, zástupce MPO Ing. Milan Kyselák, zástupce zřizovatele školy, ředitelka odboru školství a mládeže Mgr. Lenka Němcová, ředitelka Asociace energetických manažerů Bc. Zuzana Šolcová a mnoho dalších.

Číst více


preview

Společnosti ČEZ a Sokolovská uhelná dosáhly shody v otázce řešení svých dlouhodobých obchodních sporů

 • 21.10.2016

Předmětem dohody je uzavření nové kupní smlouvy na dodávku sokolovského hnědého uhlí a prodej elektrárny Tisová ze Skupiny ČEZ do rukou Sokolovské uhelné. Spolu s tímto se obě strany zavázaly učinit kroky k ukončení všech běžících soudních procesů a nadále nevznášet další nároky.

Číst více


preview

Komplexní obnovy skončily, na řadě je další rozvoj elektrárenských lokalit

 • 20.10.2016

Významné milníky mají za sebou dvě elektrárny Skupiny ČEZ u Kadaně na Chomutovsku. Již v polovině roku 2012 skončila komplexní obnova Elektrárny Tušimice II a letos v létě i komplexní obnova Elektrárny Prunéřov II. V prvním případě prošly celkovou modernizací všechny čtyři výrobní bloky, každý o výkonu 200 MW. Ve druhém se týkala tří z pěti výrobních bloků, jejichž výkon byl navýšen z 210 na 250 MW. Všechny zmodernizované bloky jsou přitom vybaveny nejlepší dostupnou technologií pro daný projekt. Ve finále tak v obou případech byly obnoveny strojovna, kotelna, odsiřovací jednotka, elektroodlučovače a další nezbytná zařízení k provozu obou elektráren na dalších 25 let.

Číst více


preview

Pražané se zahřejí ekologickým teplem vyrobeným v největší teplárně v republice

 • 18.10.2016

Další významná část ekologizačního programu probíhá nyní v teplárně Mělník I, kterou v rámci Skupiny ČEZ provozuje společnost Energotrans, a. s. Jako dílčí projekt s názvem „Snížení emisí SOx v Elektrárně Mělník, K1 - K6“ přitom takzvaná druhá vlna ekologizace započala již v roce 2012, kdy byly zahájeny přípravy realizace opatření pro snížení emisí oxidu dusíku a emisí tuhých znečišťujících látek. Cílem celého ekologizačního programu je zajištění plnění závazných emisních limitů a tím další provoz největší teplárny v České republice.

Číst více


preview

Understanding challenges and opportunities of Power Technology Sector in Kenya

 • 19.09.2016

Kenya’s economy has been growing consistently at the rate of 5.1% over the past 10 years. Inspite of this fact, power sector of the country is facing several hindrances in fulfilling the power generation needs which in turn is impacting the country’s economy and investing opportunities for other countries. To understand the challenges and prospects in power sector of Kenya, Bricsa Consulting in association with Kenya Renewable Energy Association, Alliance for Rural Electrification, East Africa Venture Capital Association and Green Africa Foundation are hosting: Power Tech Africa 2017 Conference, at Villa Rosa Kempinski in Nairobi, Kenya on 30th-31st January 2017.

Číst více


preview

Důsledky brexitu ohrožují ekologické závazky Británie i její energetickou bezpečnost

 • 15.09.2016

Britská vláda premiéra Davida Camerona plánovala, že nejpozději do roku 2022 postupně odstaví všechny uhelné elektrárny, aby země dosáhla svých cílů v omezování emisí. Měly být nahrazeny elektrárnami plynovými, jadernými i energií z obnovitelných zdrojů.

Číst více


preview

Příbramská firma ZAT dodává své řídicí systémy na všechny bloky jaderných elektráren na Slovensku

 • 18.08.2016

Uzavřením zakázky na dodávku systému pro řízení polohy palivových tyčí v reaktoru u prvního a druhého bloku jaderné elektrárny Mochovce bude česká firma ZAT dodávat vlastní řídicí systém do všech šesti bloků jaderných elektráren na Slovensku. Ty produkují přes 50 procent elektrické energie spotřebované na Slovensku.

Číst více


preview

Švýcaři: Máme první solární energeticky soběstačný bytový dům na světě

 • 27.07.2016

Severošvýcarský kanton Aargau sice neohromuje turisty zasněženými horskými štíty a ledovcovými jezery, od června má ale jinou raritu. V obci Brütten byl zprovozněn údajně první solární a plně energeticky soběstačný vícerodinný dům na světě.

Číst více


preview

PHOTON ENERGY DOSTALA DO SPRÁVY ELEKTRÁRNY ENERGY 21

 • 22.07.2016

Photon Energy dále rozšiřuje své portfolio v oblasti správy a provozu solárních elektráren. Nyní dostala do správy 17 elektráren z portfolia společnosti Energy 21 o celkovém výkonu 28,5 MW. Díky tomu k dnešnímu dni spravuje v České republice portfolio o velikosti 93,8 MW. Po celém světě nabízí služby servisu, provozu a údržby celkem pro více než 180 MW v 9 zemí. V tendru zvítězila mimo jiné díky svému know-how v oblasti servisu centrálních střídačů.

Číst více


preview

Medzinárodné vedecké podujatie Energetika 2016

 • 15.07.2016

V dňoch 31. mája – 2. júna 2016 sa v hoteli Hutník v Tatranských Matliaroch vo Vysokých Tatrách uskutočnilo medzinárodné vedecké podujatie „Energetika 2016“. Súbežne sa tu zišli účastníci konferencií „Energetika – Ekológia – Ekonomika 2016“ (EEE), „Riadenie v energetike 2016“ (CPS) a „Obnoviteľné zdroje energie 2016“ (OZE). Organizátormi podujatia boli Slovenská technická univerzita v Bratislave, Národné centrum pre výskum a aplikácie obnoviteľných zdrojov energie, Slovenský výbor Svetovej energetickej rady a spoločnosť VUJE, a.s.

Číst více


preview

ČEZ zahájil mezinárodní investiční arbitráž proti Bulharsku

 • 15.07.2016

Skupina ČEZ tento týden formálně podala u Mezinárodního střediska pro řešení sporů z investic (ICSID) rozhodčí žalobu, tzv. Request for Arbitration, proti Bulharské republice, čímž oficiálně zahájila mezinárodní investiční arbitráž dle smlouvy o Energetické chartě z důvodů neochránění investice. K tomuto kroku se rozhodla po celé řadě zásahů bulharských institucí poškozujících podnikání společností ČEZ v Bulharsku a v důsledku dlouhodobě se nezlepšující kritické situace na tamním energetickém trhu. Výše nároku se pohybuje v řádu stovek milionů EUR.

Číst více


preview

Gazprom díky poklesu cen ropy posiluje na trhu s plynem

 • 01.07.2016

Ruská firma nedávno zveřejnila prognózu, ve které tvrdí, že letos do Evropské unie (bez tří baltských zemí) a do Turecka vyveze 165 miliard krychlových metrů zemního plynu, tedy o čtyři procenta více než loni. Vývoz na uvedená teritoria by se měl udržet nad 160 miliardami krychlových metrů ještě další tři roky. Průměrná exportní cena Gazpromu by měla letos na evropském trhu dosáhnout 167 - 171 dolarů za tisíc krychlových metrů. Loni to bylo 238 dolarů.

Číst více


preview

Společnost APR Energy získala v Argentině zakázku na projekty mobilních turbín o celkovém výkonu 350MW

 • 17.06.2016

Pětiletá smlouva je největší jednotlivou zakázkou v historii společnosti. Společnost APR Energy, globální lídr v oblasti rychlých energetických řešení, dnes oznámila, že od Ministerstva důlního a energetického průmyslu Argentiny získala dva pětileté projekty v celkové hodnotě přesahující 450 milionů USD, které poskytnou druhé největší zemi Jižní Ameriky kapacitu výroby energie o celkovém výkonu 350 MW. Tato výrobní kapacita bude rozdělena mezi dvě lokality a bude využívat 14 nejmodernějších dvoupalivových mobilních plynových turbín této společnosti.

Číst více


preview

První čtvrtletí bylo pro ČEPS, a.s., provozně klidné

 • 15.06.2016

Provozovateli přenosové soustavy vzrostl v prvním čtvrtletí meziroční zisk o 3,9 milionu korun. ČEPS, a.s., tak dosáhla hospodářského výsledku před zdaněním 713 milionů korun.

Číst více


preview

Startuje hlasování veřejnosti o vítěze Ekologického oskara

 • 15.06.2016

V Praze dnes byly slavnostně představeny nominované projekty základních kategorií 8. ročníku soutěže Ekologický oskar. O vítězích letos rozhodne veřejnost v on-line hlasování. Každý z hlasujících se může zúčastnit soutěže o auto ŠKODA Citigo a navíc svým hlasem pomůže získat úsporné osvětlení základní a mateřské škole Trhové Sviny.

Číst více


preview

Turbogenerátor Doosan Škoda Power ve švédské elektrárně Vartan na biomasu je v provozu

 • 06.06.2016

Turbogenerátor plzeňské Doosan Škoda Power odstartoval spuštění kogenerační energetické jednotky Vartan, která bude používat jako palivo výlučně čistou biomasu a je tak v současnosti jedním z největších zařízení tohoto typu na světě. Elektrárna Vartan je společným vlastnictvím společnosti Fortum a města Stockholmu.

Číst více


preview

Norsko 2025: Konec aut se spalovacím motorem, Rakousko uvažuje o tomtéž už od roku 2020

 • 06.06.2016

V Norsku by se měly počínaje rokem 2025 nově registrovat jenom elektromobily. Aut s klasickým pohonem už v této skandinávské zemi, kde se v přepočtu na tisíc obyvatel prodává nejvíce elektroaut na světě, přibývat nebude. Tento oficiální záměr je součástí tamní politiky na ochranu životního prostředí, kterou už před několika lety v podobě příslušného zákona schválil parlament v Oslu.

Číst více


preview

Regulační transformátory dorazily na své místo

 • 03.06.2016

Tři ze čtyř PST transformátorů (Phase Shifting Transformers – transformátory s regulací fáze) jsou v České republice. Stroje pluly z Itálie námořní lodí do Hamburku a následně pokračovaly po Labi až do Lovosic. Odtud je čeká ještě téměř 90 km dlouhá cesta do rozvodny Hradec u Kadaně.

Číst více


preview

Jedna z největších investic ČEZu do rekonstrukce řízení vodních elektráren: společnost ZAT dodá nový systém za téměř 70 milionů korun

 • 24.05.2016

Jednu z největších investic skupiny ČEZ na vodní elektrárně v oblasti výměny řídicího systému čeká elektrárnu Lipno I. Generálním dodavatelem rekonstrukce systému kontroly řízení, elektrických ochran a významné části elektra za téměř 70 mil. korun, je česká společnost ZAT.

Číst více


preview

V Indii probíhá fyzikální spouštění druhého bloku JE Kudankulam

 • 20.05.2016

Dne 18. května 2016 bylo na indické jaderné elektrárně Kudankulam dokončeno zavážení paliva do reaktoru druhého bloku. Během sedmi dnů bylo pracovníky elektrárny zavezeno všech 163 palivových souborů. Díky zkušenostem ze spouštění prvního bloku se podařilo tuto činnost dokončit o 4 dny dříve, než požadoval časový harmonogram.

Číst více


preview

E.ON spouští internetovou poradnu o energiích. Odborníci v ní zdarma poradí, jak na úspory

 • 16.05.2016

Společnost E.ON spustila unikátní projekt E.ON Rádce, který je kombinací on-line encyklopedie, internetového vyhledávače a osobního poradenství. Po zadání adresy www.eon.cz/radce najdou lidé stovky praktických rad z oblasti úspor energie, ekologie a alternativní dopravy. K dispozici jsou jim také energetičtí poradci, kteří zdarma zodpoví jejich dotazy.

Číst více


preview

Falling oil prices: challenges and perspectives for European energy/gas security

 • 16.05.2016

Oil prices have fallen from $105 to $30 in a little bit over a year. As a result gas prices which are closely linked with oil prices have strong trend to decline. Falling oil prices is good news for oil importers, such as Eastern Europe, however, it is bad news for oil exporters, such as Russia. The period of low energy prices is a favorable period for the implementation of know-how, market development and sectoral transformations and as well as it is period for rethink European energy strategy

Číst více


Časopis Energetika

"Odborný měsíčník pro elektrárenství, teplárenství a užití energie. "

Vychází od roku 1951.

Časopis ENERGETIKA spolupracuje s předními specialisty z oblasti energetiky, s vysokými školami, výzkumnými ústavy a dalšími institucemi.

Je ideálním prostředkem pro prezentaci nových myšlenek, výrobků a řešení, neboť oslovuje instituce, výrobní firmy a další společnosti nejen v České republice, ale i na Slovensku, kam je rovněž distribuován.
Odebírají ho také některé zahraniční firmy, instituce a knihovny, např. v Německu, Rakousku, USA, Francii nebo Nizozemsku.